جمعیت سالمندان جهان رو به افزایش است و حدود 47 میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری آلزایمر هستند.تخمین زده می شود که در کشور ما حدود 600 هزار نفر مبتلا به این بیماری باشند.حدود 2/8 درصد جمعیت کشور راسالمندان تشکیل می دهند که این رقم بر اساس سرشماری سال 90 در استان اصفهان حدود 9 درصد یعنی بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

طبق مطالعات جهانی بررسی شیوع آلزایمر در نقاط مختلف جهان در سال2015 ، در کشورهای

خاورمیانه 7/8 جمعیت بالای 60 سال مبتلا به بیماری آلزایمر هستند و تخمین زده میشود که در

استان اصفهان این رقم به حدود 38 هزار نفر برسد.  

طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی جمعیت سالمندان ایران تا 4 سال آینده از میانگین دنیا و آسیا بالاتر خواهد رفت وتا سال 2050 میلادی 4/14 درصد کل جمعیت  ایران را سالمندان تشکیل می دهند.

میزان ابتلا به آلزایمر در زنان بیش از مردان است که علل متعددی در این زمینه مطرح می شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سرشماری سال 90 استان اصفهان ، پس از استانهای گیلان ،مرکزی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، همدان و سمنان هفتمین استان سالمند کشور است و حدود 9 درصد جمعیت استان اصفهان را افراد 60 سال یا مسن تر تشکیل می دهند.

بر اساس آمار ارایه شده توسط سازمان بهزیستی در سال 93 ،در بین شهرهای استان اصفهان فلاورجان کمترین و شهرهای خوانسار ،اردستان ،نطنز، نایین، خور وبیابانک با جمعیت سالمندان بیش از 12 درصد بیشترین جمعیت سالمندان را به خود اختصاص داده اند.

از آنجا که سن بالا مهمترین ریسک فاکتور ابتلا به آلزایمر در موارد غیر خانوادگی می باشد رشد جمعیت سالمندی جامعه با افزایش شیوع آلزایمر همراه خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *