با افزایش سن و زمانی که فرد احساس می کند، هدفمند و مؤثر بودن خود را در اجتماع از دست داده است، با مشکلات روحی و روانی زیادی ممکن است مواجه شود. ترس از تنهایی در سالمندان یکی از رایج ترین ترس هایی است که ایجاد می شود. این ترس به طور معمول در سنین بالا به وجود می آید؛ اما به مرور زمان ممکن است شدید شود و به حالت اختلال درآید. به گونه ای که فرد کهنسال نتواند بدون حضور افراد دیگر حتی لحظه ای هم زمان خود را سپری کند. در ادامه بیشتر با ترس از تنهایی و راهکار آن در سالمندان آشنا می شوید.

دلیل ترس از تنهایی در سالمندان چیست؟

وقتی سن انسان بالا می رود، ممکن است ترس از تنهایی شدت پیدا کند. به خصوص در سالمندی که مشکلات اعصاب و روان افزایش می یابند این ترس بسیار شایع تر است. دلیل ترس از تنهایی در سالمندان به موارد مختلفی برمی گردد. برخی از این دلایل را در ادامه بررسی می کنیم.

  • از دست دادن عزیزان و تنها شدن
  • کاهش تعاملات اجتماعی
  • کاهش فعالیت های معمول و احساس تنهایی و بی اهمیتی در سالمندان
  • کاهش عزت نفس
  • ترس از بیماری و مرگ در تنهایی

مواردی که ذکر شد همگی می توانند دلیل ترس از تنهایی در سالمندان باشند. به خصوص که در این سن فرد ممکن است بیماری، مرگ و عدم کنترل شرایط را نزدیک تر به خود احساس کند. سالمندان از نظر اجتماعی با از دست دادن عزیزان و دوستان، بازنشستگی و داشتن زمان آزاد بیشتر تنهاتر می شوند. به مرور زمان نیز ممکن است این مشکل ترس از تنهایی در سالمندان به صورت شدید و غیر قابل کنترل درآید.

درمان ترس از تنهایی و راهکارهای آن

ترس از تنهایی در سالمندان و درمان آن
ترس از تنهایی در سالمندان و درمان آن

اطرافیان و خانواده سالمندان باید دقت کافی برای مراقبت از سلامت روان او داشته باشند. درمان ترس در سالمندان باید در همان ابتدای شروع صورت گیرد تا فرد به مشکلات غیر قابل کنترل مانند بیماری های اختلال گونه روانی دچار نشود. خانواده با تعامل بیشتر با سالمند می توانند از این مشکل جلوگیری کنند. با این حال ممکن است گاهی نیاز باشد تا درمان روانپزشکی نیز برای فرد در نظر گرفته شود. جلسات مشاوره برای پذیرش تغییرات طبیعی زندگی، مراقبت از سلامت روان و مهارت های لازم، مشارکت در فعالیت های اجتماعی و مواردی از این قبیل می توانند در جلوگیری از شدت گرفتن ترس از تنهایی در سالمندان مؤثر باشند.

مراجعه به روانپزشک برای درمان ترس در سالمندان

اگر ترس از تنهایی در سالمندان شدید شده است باید هر چه سریع تر برای درمان او به روانپزشک مراجعه کنید. درمان های مکمل مانند دارو درمانی در کنار روانشناسی می تواند این مسئله را تا حد زیادی حل کند. این روند درمان باید تحت نظر پزشک متخصص و حرفه ای انجام گیرد. دکتر فغانی دارای فلوشیپ روانپزشکی سالمندان از آمریکا، بهترین راهکار و درمان های روز دنیا را برای رفع مشکل سالمندان در زمینه های مختلف و ترس از تنهایی تجویز می کند. بدین صورت عزیزانتان می توانند زندگی آرام و روانی سالم را در سنین بالا تجربه کنند.

 

بیشتر بخوانید: اختلال عصبی شناختی

به این مطلب امتیاز دهید

نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *